Na návšteve Olomouca

Autor: Ladislav Zachar | 3.6.2012 o 10:33 | Karma článku: 4,46 | Prečítané:  634x

Mesto ktoré sa nachádza v Hornomoravskom úvale na rieke Morave. Obklopené úrodnou krajinou Hané. Olomouc bol popri Brne historický politickým centrom Moravy. Dodnes tu sídli Palackého univerzita a arcibiskupstvo, ktoré je centrom duchovnej správy ako aj strediskom vzdelania na Morave.

Citujem sprievodcu Lonely Planet: "Olomouc je pravdepodobne najkrajším českým mestom". Ani sa tomu netreba diviť.

Zapísaná pamiatka v UNESCO, množstvo parkov na jej území zaberá okolo 47 hektárov plochy. Okolie celého Olomouca je posiate parkmi a súvislými pásmi zelene. V ďaka nemu sa stalo perlou uprostred zelene.
V apríli 1995 bolo Ministerstvom kultúry Českej republiky "Smetanovy sady" zapísané ako kultúrna pamiatka. Hneď na to sa stali Bezručové sady vyhlásenou pamiatkou a v roku 1998 aj Čechové sady.
Olomouc má sedem veľkých atraktívnych parkov. Na juhu nájdeme už spomenuté Smetanové sady, na západe mesta nájdeme Čechové sady. Na východe nájdeme prekrásnu botanickú záhradu so svojím rozáriom a Bezručové sady. Severom uzavrieme parky na Střelnici, pdo Dómom sv. Václava a pod Letným kinom.

Česká republika so svojimi 12 zapísanými pamiatkami v UNESCO, patrí medzi raritu s najvyššou koncentraciou pamiatok tohto významu na celom svete. Olomouc so svojím Morovým stĺpom patrí medzi jednou z nich.

CzechTourism Slovensko OlomoucFoto: © Jan Jeništa
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.


Už ste čítali?