Baroková perla Kuks

Autor: Ladislav Zachar | 10.6.2012 o 17:25 | (upravené 10.6.2012 o 17:58) Karma článku: 6,66 | Prečítané:  648x

Podľa povesti tam kde stojí Kuks, sa ťažilo zlato. Slovo "kukus" v staronemčine znamená podiel na výnose z baní. Naviac tu vyvierali liečivé pramene. Prirodzené kúzlo údolia tak evokovalo využitie tohto krásneho kraja po komplexnej úprave. Baroková architektúra spolu so záhradným umením s množstvom sôch, povýšili túto oblasť na kúpeľnú starostlivosť.

Perla barokovej lekárne KuksPerla barokovej lekárne Kuksfarmaceutické muzeum Kuks
Kukské kúpele vznikli cca roku 1718 a boli veľkoryso pojaté jej majiteľom Františkom Antonínom Šporkom. Hlavná stavebná činnosť prebiehala v rokoch 1696 - 1724 (rytina z roku 1718)

Veľkolepý barokový komplex, rozkládajúce sa na brehoch rieky Labe, ktorý sa skladal zo zámku, nemocnice, letohrádkov, záhrad, fontán množstvom soch, ale aj najznámejší betlehém od Bernarda Brauna.

Národná kultúrna pamiatka, baroková perla Hospital Kuks tvorí prirodzenú dominantu labskeho údolia, ktorej návšteva s dvojdňovým pobytom stoji za to. Mimo návštevy Hospitalu, si môžete pozrieť aj krypty kostola najsv. Trojice. Popri tom vás cesta zavedie do jednej z najúžasnejších lekárni, ake ste kedy mohli vidieť. Európsky unikát s pôvodným zariadením z prvej polovici 18 st. od nábytku cez drevené či fajansové liekovky. Lekáreň sa volá po symbole rádu Milosrdná bratia - U granátového jablka.

Uchvacujúca architektúra, unikátna sochárska výzdoba, krásna príroda láka návštevníkov z celého sveta. Keď sa zatúlate k Hradci Kráľove, tak si nenechajte ujsť tento jedinečný barokový skvost.Foto: cs.wikipedia.com / farmaceutické múzeum Kuks

CzechTourism Slovensko Hospital Kuks České farmaceutické museum Kuks


Zväčšiť mapu
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.


Už ste čítali?