Lipa malolistá

Autor: Ladislav Zachar | 9.5.2014 o 11:46 | (upravené 9.5.2014 o 11:55) Karma článku: 10,19 | Prečítané:  5500x

Pomaly nám začne kvitnúť lipa. Pozrime sa na tento statný strom trochu bližšie. Lipa malolistá je statný opadavý listnatý strom s košatou, vysoko klenutou korunou, ktorý dorastá do výšky 30 a viac metrov. Statný kmeň je pokrytý tenkou, tmavou a plytko pozdĺžne zvráskavelou kôrou . Púčiky sú čiernohnedé, vajcovité. Listy sú dlhé stopkaté, nesúmerne srdcovité a lysé, iba v uhloch veľkých žiliek na spodnej strane listov majú hrdzavé chumáčiky chlpov (na rozdiel od lipy veľkolistej, ktorá ich má belavé). Kvitne od júna do júla. Kvety sú obojpohlavné, žltkasto biele, stopka vrcholíky je takmer do polovice zrastená s jazykovým blanitým listeňom. V čase kvitnutia omamne vonia. Plod je jednopouzdrý guľovitý oriešok s tenkostenným oplodím. Bežne sa krížia s lipou veľkolistou (vyššie uvedený rozlišovací znak slúži len na rozlíšenie čistých jedincov, existenciu krížencov nezohľadňuje). Kríženec sa nazýva lipa obyčajná (Tilia x vulgaris). Vo voľnej prírode je celkom vzácny , často je však vysádzaný v mestách a parkoch Drevo sa často používa na výrobu hudobných nástrojov. Je vynikajúci medonosný strom.

Tilia cordataTilia cordataFranz Eugen Köhler, Köhler's Medizinal-Pflanzen

Tilia cordata Mill. = Tilia officinarum Crantz, Tilia officinarum Crantz subsp. Officinarum pro parte, Tilia ulmifolia Scop., Tilia parvifolia Ehrh. ex Hoffm., Tilia platyphyllos Scop. = Tilia officinarum Crantz, Tilia officinarum Crantz subsp. Officinarum pro parte,  Tilia x vulgaris Hayne, a hybrid of the above (Tiliaceae)= Tilia x europaea auct. non L.,

Slovensky: Lipový kvet, lípa, lipina,
Anglicky: Lime flower, Bulharsky: Липа, цвят, Česky: Lipový květ, Dánsky: Lindeblomst, Fínsky: Hopealehmus, kukka, Francúzsky: Tilleul (fleur de), Grécky: Άνθος φιλλύρας, Holandsky: Lindebloesem, Litva: Liepu ziedi, Maďarsky: Hársfavirágzat, Nemecky: Lindenblüten, Nórsky: Lindeblomst, Polsky: Kwiat lipy, Portugalsky: Tília, flor, Rumunsky: Floare de tei, Slovinsky: Cvet lipe, Španielsky: Tilo, flor de, Švédsky: Lindblomma, Taliansky: Tiglio fiore

Chemické zložky podľa existujúcich odkazov (BHP 1976, Bradley 1992 ;. Barnes et al 2007, Duke 1985 Recenzia Nat Prod 2005)

Kyseliny - kyselina kávová, kyselina chlorogenová a kumarová kyseliny
Aminokyseliny - alanín, cysteín, cystín, izoleucín, leucín, fenylalanín a serín
Sacharidy - sliz polysacharidy (3 %).  Arabinóza, galaktóza, ramnóza s menším množstvom glukózy, manózy, a xylózy ; galakturónovej a konjugáty kyseliny ; (Kram a Franz 1985, Jakovlev, 1985)
Flavonoidy - kaempferol, kvercetín, myricetínu a ich glykozidy (najmä kaempferol - 3 - O - β - D - (6 " - Ep - kumaroyl) - glukopyranozid - tiliroside) (Nowak 2003)
Éterický olej - (0,02 % až 0,1 %) alkány, fenolové alkoholy a estery, terpény a vrátane citral, citronellol, eugenol, limonén, neroli, pinén a terpineolu (monoterpén) a farnesol (seskviterpenové) (Fitsiou et al 2007 ;. Buchbauer et al, 1999 ; Rǎdulescu & Oprea 2008; Ahmadi a Mirza 1999. Toker et al, 1999)

Ostatné zložky - saponíny, triesloviny a tokoferol (fytosterolov)

Falšuje sa s inými druhmi. Hlavne Tilia tomentosa = Tilia argentea a občas Tilia americana L., Tilia tomentosa Moench. Podľa Európskeho liekopisu (Ph.Eur. 7.1.), môže obsagovať maximálne 2 % cudzorodých látok v 30 gramoch čajoviny.
Rastlinná látka by mala obsahovať najmenej 15 % vo vode rozpustných látok (BHP 1976), zatiaľ čo šiesty maďarský liekopis (1970) vyžaduje nie menej ako 18 % vodorozpustných látok.
Pomer tanínov a slizu sa zdá byť dôležitý pri určovaní chute čajov pripravených z lipových kvetov. Tieto čaje s vysokým až 2 % alebo viac obsahujúcich  trieslovín a nízkym obsahom slizu produkuje viac chutné čaje. Viac ako 2 desiatky ďalších zlúčenín boli identifikované v dreve, kvetoch a semenách. Vonné zložky kvetín sa rýchlo rozkladajú pri vyššej vlhkosti (HagerROM 2010 PDR For Herbal Medicines 2007 Recenzia Nat Prod 2005).

Rastlinný prípravok
Existuje niekoľko kombinácií

Slovenská republika bylinný čaj obsahujúci:
 Plantaginis folium (25 %), Althaeae radix (20 %), Cynosbati fructus sine Semine (20 %), Liquiritiae radix (15 %), Serpylli herba (15 %), Tiliae Flos (5 %)
bylinný čaj obsahujúci:
 Foeniculi dulcis fructus (15 %), Sambuci flos (25 %), Tiliae Flos (25 %), Plantaginis folium (20 %), Liquiritiae radix (15 %)

Nemecko bylinný čaj obsahujúci Tiliae Flos & Salicis

bylinný čaj obsahujúci Tiliae flos, Thymi Berba & Anisi fructus, Thymi herba, Foeniculi Amari fructus, Lichen islandicus

Historické údaje o liečebnom použití

Od stredoveku, boli kvety lipy používané ako potopudné na podporu potenia.  Zápar z kvetov vytvára príjemné chutnajúci čaj. Okrem toho sa kvety lipy tradične používajú ako upokojujúci prostriedok pri liečbe bolesti hlavy, poruchy trávenia a hnačkách. Ako čajovina na zmiernenie úzkosti súvisiaca so zažívacími ťažkosťami, búšenie srdca a zvracanie (Blumenthal et al, 1998 ;., 2000). Aj v ľudovom liečiteľstve sa pridávajú kvety do kúpeľa aby potlačili hystériu. Niektoré zdroje však uvádzajú, že ľudové liečiteľstvo používalo list a kvety aj pri liečbe epilepsie.  (Barnes et al. 2007, Duke et al.1985, recenzia Nat Prod 2005, BHP 1976)

Lipové listy a kvety sú uvedené v šiestom maďarskom liekopise (1967, anglická verzia 1970) s nasledujúcím dávkovaním :

Zvyčajná jednotlivá dávka : 0,5 - 1 gram.
Zvyčajná denná dávka : 2,5-5 gramy.
V maďarskej knihe Augustín et al. 1948 je uvedené, že sa listy a kvety používajú vo forme záparu pri indikácii na podporu potenia v prípade prechladnutia, chronického kašľ a kataru.
Tieto informácie možno nájsť aj v prvom vydaní československého liekopisu v roku 1947, rovnako ako v súčasnej verzii Českého liekopisu (2009, príl. 2010).
V Nemecku, lipový kvet je schválený v E-monografií komisie (Blumenthal et al. 1998), a čajová forma je oficiálna v nemeckých štandardných liekopisoch, ako aj v liekopise bývalej Nemeckej demokratickej republiky (Blumenthal et al., 1998). Používa sa ako súčasť prechladnutia a proti kašľu na prípravu prípravkov a tiež ako urologické a sedatívne čajoviny.
Tradičná čínska medicína vraví že kvet a list lipy otvára póry a tým ochladzuje organizmus.
V nemeckom detskom lekárstve sa používa čajovina na vyvolanie potenia počas chrípky, zložený z lipového kvetu, vŕbovej kôry, kvet tavoľníku, kvetov harmančeka a horkej pomarančovej kôry. To je tiež hlavnou zložkou " Schweisstreibender Tee " (čaju na potenie), zložený z lipového kvetu, mäty piepornej, kvet túžobníka a horkého pomaranča. Vo Švajčiarsku je známy porovnateľný čaj na potenie zložený z lipového kvetu, kvet bazy, lístky mäty a jaborandi listu (Blumenthal et al., 1998).

Lipový kvet má sedatívne, protikŕčové, potopudné, hypotenzitívne, zvláčňujúce, diuretické a mierne sťahujúce vlastnosti. Tradične sa používa na liečbu migrény, hystérie, aterosklerotickej hypertenzie, horúčkovitých prechladnutí, a špeciálne pri zvýšenom arteriálnom tlaku spojeného s arteriosklerózou a nervové napätie (Barnes et al. 2007) Bradley 1992, naznačuje jeho použitie pre použitie horných ciest dýchacích, katare, nachladení, dráždivého kašľa, hypertenzie a nepokoja.

Používanie
Lipový kvet je prirodzený zdroj potravín určených na aromatizáciu. Táto kategória ukazuje, že lipový kvet  môže byť pridaný do potravín v malých množstvách, s možnosťou obmedzenia na účinné látky (ako doteraz nešpecifikované) v konečnom produkte. (Barnes et al. 2007).

Informácie o tradičnom použití / aktuálne označenie a uvedených látok / prípravkov

Rozdrvené rastlinné látky pre rastlinný prípravok čaju (v Nemecku od roku 1976, v Maďarsku od roku 1948, v Československu od roku 1947) Z literatúry (BHP 1976, Augustín et al 1948, Bradley, 1992,.. Blumenthal et al 1998,. Barnes et al 2007, 2007 PDR)
Alkoholový extrakt (DER 1 : 1), extrakcia rozpúšťadlom etanol 25 %
Tinktúra (podiel rastlinnej látky do extrakčného rozpúšťadla  1 : 5), extrakcia rozpúšťadlom etanol 45 %
Tradičný rastlinný liek používaný na úľavu od príznakov prechladnutia.
Tradičný rastlinný liek používaný na úľavu od príznakov nervového napätia.

Dávkovanie

Dospievajúci, dospelí a starší pacienti
Rozdrvené rastlinné látky
Jedna dávka 1,5 g, denná dávka 3 - 6 g (Český liekopis 2009, supp 2010)
1,5 g v 150 ml prevarenej vody 2 - 4 krát denne (. Blumenthal et al 1998)
Tekutý extrakt (1 : 1 v 25 % alkoholu) 2-4 ml denne (BHP 1976)
Tinktúra (1 : 5 do 45 % alkoholu) 1 - 2 ml denne (BHP 1976)

dávkovanie
Dospievajúci, dospelí a starší pacienti
Rozdrvené rastlinné látky
Bylinné čaje : 1,5 g pomletej rastlinnej látky v 150 ml vriacej vody, bylinné zápary 2 - 4 krát denne Denná dávka 3-6 gramov
Tekutý extrakt.
2 ml 1 - 2 krát za deň dennú dávku 2-4 ml
Tinktúra
Jednotlivá dávka 1 ml 1 - 2 krát denne Denná dávka 1-2 ml

Doba používania
Liečba by sa mala začať už pri prvých príznakoch prechladnutia. Ak príznaky pretrvávajú dlhšie ako 1 týždeň pri užívaní čajoviny, alebo ak symptómy pretrvávajú, je potrebné poradiť sa s lekárom alebo kvalifikovaným fytoterapeutom.

Štúdie genotoxicity
Medzi šiestimi bylinnými čaje používaných po celom svete (Matricaria Chamomilla, Tilia cordata, Mentha piperita, Mentha Pulegium, Uncaria tomentosa a Valeriana officinalis) boli testované na anti – genotoxicitu. Všetky tieto čaje sa tradične používajú na rôzne liečebné účely. Žiaden z týchto záparov neukázal významnú genotoxicitu ale pravý opak, boli schopné správať ako desmutagens,

Štúdia karcinogenity
Žiadne štúdie karcinogenity lipového kvetu sa nenašli vo vedeckej literatúre.

Reprodukčná a vývojová toxicita
Žiadne štúdie reprodukčnej a vývojovej toxicity vykonávané na lipových kvetoch neboli nájdene vo vedeckej literatúre.

Bezpečnosť lipového kvetu v priebehu tehotenstva a dojčenia nebola stanovená. V súlade so všeobecnou lekárskou praxou, bylinné lieky (bylinné čaje alebo hotové výrobky) sa nemajú podávať počas tehotenstva a dojčenia bez porady s lekárom alebo skúseným fytoterapeutom.


Celkové závery
Pozitívne účinky lipového kvetu na zmiernenie symptómov nachladnutia, rovnako ako jej aktivity prežiť príznaky mierne napätie boli uznané empiricky. Použitie je vierohodné   podľa farmakologických údajov.
Záverom možno povedať, tiliae flos a jej prípravky možno považovať za tradičné rastlinné lieky v nasledujúcich indikáciách :

Tradičný rastlinný liek používaný na úľavu od príznakov prechladnutia
Tradičný rastlinný liek používaný na úľavu od príznakov nervového napätia
Vzhľadom k absencii dostupných údajov, Tilia flos je určená len pre mládež a dospelých.
Pri absencii dostupných a v súlade so všeobecnou lekárskou praxou dát, sa neodporúča používať rastlinné lieky obsahujúce lipové kvety počas tehotenstva a dojčenia.
Niektoré prípady alergickej reakcie boli hlásené aj keď frekvencia nie je známa.
Navyše neboli zaznamenané žiadne iné nežiaduce účinky, ktoré poukazujú na dostatok údajov o bezpečnosti pre navrhované tradičné používanie rastliny.

Súviací článok: Med zo stromov a kríkov

Literatúra

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pacient s rakovinou dostal na izbu pacienta s Covidom. Nakazil sa

Nemocnica tvrdí, že dodržala nariadenia.

Komentár Tomáša Prokopčáka

A čo budú teraz robiť konšpirátori?

Krajiny sa pretekajú, kto skôr nachystá pre ľudí vakcínu.


Už ste čítali?